ŚCIEŻKI EDUKACYJNE i EKSPONATY
***
***
ŚCIEŻKI EDUKACYJNE
LABIRYNT EWOLUCJI
LABIRYNT EWOLUCJI
Na ścieżce znajdziecie prawdziwy ogród ewolucyjnych ciekawostek występujących w świecie roślin, zwierząt i grzybów. Podczas zwiedzania będziecie mogli przy użyciu lup i mikroskopów zbadać niewidoczne gołym okiem struktury, takie jak zarodniki pyłek, czy elementy budowy morfologicznej bezkręgowców. Dowiecie się, jak te niewielkie elementy przyczyniają się do przetrwania i rozprzestrzeniania gatunków.
Labirynt Ewolucji to nie tylko nauka. To pełna wrażeń podróż przez historię życia na Ziemi, która umożliwia zrozumienie, w jaki sposób miliony lat ewolucji kształtują naszą planetę.
BUJANIE W ODBICIACH
BUJANIE W ODBICIACH
W trakcie zwiedzania ścieżki przekonacie się między innymi, w jaki sposób za pomocą wahadła można zmierzyć czas, oraz jakie znaczenie ma jego długość. Sprawdzicie, jak zmysł wzroku może was oszukać. Zmienicie obraz, manipulując światłem przy użyciu krzywych zwierciadeł oraz lustra weneckiego!
Pośród eksponatów znajdziecie:
- Składanie luster – ile odbić jednego obiektu uda wam się wygenerować?
- Kołyska Newtona – czy symetria ułożenia wahadeł i ich długość ma znaczenie?
- Taniec Wahadeł – zobaczycie, jak zestaw odpowiednio dobranych wahadeł synchronizuje się i tworzy wzory! Obserwujcie ich harmoniczny, hipnotyzujący taniec!
- Zegar z Wahadłem – przekonacie się, jak wyglądały mechanizmy starych czasomierzy! Do czego służyły ciężarki i jaki to miało związek z koniecznością „nakręcania” zegarów mechanicznych?
- Miraż – jak bardzo ufacie własnym oczom? Czy jesteście pewni, że to, co widzicie, jest prawdziwe?
MISJA KOSMOS
MISJA KOSMOS
Czy zastanawialiście się kiedyś jakie dźwięki kryje Wszechświat? A może chcielibyście dowiedzieć się jak wyglądają pojazdy, które "zwiedzają" planety? Misja Kosmos to wspaniała przygoda dla młodych odkrywców chcących poznać tajemnice Układu Słonecznego, gwiazd i odległych galaktyk.
W tej części wystawy będzie też można podziwiać nocne niebo w planetarium.
DZIECIĘCA WYOBRAŹNIA
DZIECIĘCA WYOBRAŹNIA
”Dziecięca Wyobraźnia” to przestrzeń stworzona dla najmłodszych, którzy poprzez zabawę będą mogli poszerzyć swoje umiejętności konstrukcyjne, rozwijać zdolności motoryczne oraz multisensorycznie, a także zapoznać się z podstawami fizyki.
PLANETARIUM
PLANETARIUM
Oferujemy niezwykłe seanse astronomiczne, które zabiorą Cię w podróż przez galaktyki i tajemnice Wszechświata. W nowoczesnej kopule z systemem 360° przeżyjesz realistyczne symulacje nieba, obserwując planety, gwiazdy i zjawiska, które trudno dostrzec gołym okiem. Jest to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania. To idealne miejsce dla rodzin, szkół i wszystkich pasjonatów astronomii. Po seansie zachęcamy do zwiedzenia dalszej części wystawy, by zagłębić swoją wiedzę o Wszechświecie i nie tylko. Przygotuj się na niezapomniane doświadczenie, które poszerzy Twoje horyzonty i zainspiruje do dalszego odkrywania tajemnic kosmosu.
*****
*****
EKSPONATY
Rośliny nagozalążkowe
Rośliny nagozalążkowe
Fragment ścieżki biologicznej „Labirynt ewolucji” prezentujący rośliny nagozalążkowe. Należące do tej grupy roślin drzewa iglaste dominują między innymi w tajdze i w obszarach górskich. Popularna w Polsce sosna zwyczajna to gatunek, który szczególnie często możemy spotkać na suchych i ubogich glebach.
Pancernik
Pancernik
Jest to ssak posiadający charakterystyczny pancerz, który wbrew pozorom zapewnia mu całkiem dużą ruchomość. Pancerniki mają słaby wzrok, a większość nich jest owadożerna. Aby polować na owady, pancerniki wykorzystują, długi, lepki, wysuwany język.
Chrząszcze
Chrząszcze
Oprócz gatunków egzotycznych, na ścieżce biologicznej „Labirynt ewolucji” znajdziesz również gatunki polskie, wśród nich chrząszcze: kozioroga dębosza i jelonka rogacza. Ten pierwszy to największy chrząszcz żyjący w Polsce, osiąga długość ponad 5,5 centymetra! Z kolei samce jelonka rogacza mogą pochwalić się ogromnymi żuwaczkami, wyglądającymi niczym poroże jelenia (stąd nazwa).
Planetarium
Planetarium
Planetarium to miejsce, w którym zanurzysz się w otaczający naszą planetę kosmos pełen planet, gwiazd i galaktyk. Dowiecie się tu między innymi, czy płynna woda występuje jedynie na Ziemi oraz co ma wspólnego zorza polarna z wiatrem.
Strefa VR
Strefa VR
Zwiedzając ścieżkę „Misja w kosmos” będziesz mieć okazję odwiedzić otaczającą nas przestrzeń kosmiczną. Jest to możliwe dzięki strefie VR, w której między innymi zobaczysz jak wygląda nasza rodzima galaktyka – Droga Mleczna, z perspektywy znajdującej się w jej centrum czarnej dziury.
Bąbelki w wodzie
Bąbelki w wodzie
W jaki sposób powstają bąbelki w wodzie. W jaki sposób ich rozmiar zależy od gęstości i lepkości cieczy. O tym dowiesz się zwiedzając ścieżkę „Dziecięca wyobraźnia” poświęconą zgłębianiu praw fizyki w sposób przystępny i zrozumiały nawet dla najmłodszych odkrywców.
Konstrukcje łukowe
Konstrukcje łukowe
Na ścieżkach odkryć naukowych w „Centrum Nauki Wyobraźnia” dowiesz się, jakie znaczenie w rozwoju naszej cywilizacji miało zastosowanie konstrukcji łukowych w architekturze i budownictwie. Na jednym ze zlokalizowanych tu stanowisk będziesz mieć możliwość zbudowania takiej konstrukcji i sprawdzenia jej wytrzymałości.
Kolorowe cienie
Kolorowe cienie
Co trzeba zrobić? Wsuń dłoń w wiązkę światła tak, aby na ekranie powstał cień. Dlaczego cienie są kolorowe i jest ich kilka? Jak kolory cieni i ich liczba zależy od tego, gdzie znajduje się dłoń? Jak to działa? Każdy z trzech kolorowych reflektorów powoduje powstanie innego cienia o ile tylko dłoń przecina wiązkę światła wysyłaną przez dany reflektor. Tam gdzie światło trzech reflektorów nakłada się na siebie, ekran jest biały, podobnie jak biały jest ekran telewizora w tych miejscach, w których świecą się czerwone, zielone i niebieskie piksele. Cień pochodzący od niebieskiego reflektora ma kolor żółty, gdyż ten obszar ekranu jest oświetlony przez dwa pozostałe reflektory: czerwony i zielony. Złożenie tych dwóch barw przez nasz mózg daje efekt żółtego cienia.
Śledzące twarze
Śledzące twarze
Co trzeba zrobić? Patrząc na maski - twarze przejdź przed nimi zachowując mniej więcej stałą odległość kilku metrów. Czym różnią się maski, które wydają się wyraźnie obracać od tych, które wydają się być nieruchome? Jak to działa? Gdy patrzymy na maski jednym okiem przechodząc przed nimi w odległości kilku metrów wklęsłe głowy obracają się wyraźnie za nami. Efektu tego nie dają twarze wypukłe. Przyczyna złudzenia jest złożona. Z jednej strony mózg otrzymując obraz maski z jednego oka, nie jest w stanie dokładnie ocenić, które detale są dalej, a które bliżej. W związku z tym traci zdolność prawdziwego widzenia 3D. Z drugiej strony nasz mózg przyzwyczajony jest do tego, że spotyka się wyłącznie z wypukłymi twarzami. W sytuacji, w której nie może zweryfikować faktycznego położenia elementów twarzy sam dorabia interpretację otrzymanego obrazu, jako obrazu wypukłego. „Przekłada” przy tym obraz np. nosa do przodu twarzy, w kierunku z którego patrzymy. Dlatego gdy przesuwamy się w bok ten wyimaginowany nos przesuwa się na tle obrysu twarzy powodując złudzenie obrotu.
Odwrócony obraz
Odwrócony obraz
Co trzeba zrobić? Popatrz na obraz cyfry 5 w obu lustrach. Które z tych luster jest „normalne”, a które nietypowe? Usiądź kolejno przed każdym i sprawdź to dotykając własnego ucha. Jak to działa? Wewnątrz jednej obudowy mamy dwa płaskie lustra ustawione obok siebie, w drugiej pod kątem prostym do siebie. W powszechnej świadomości zwykłe lustro odwraca obraz. Jednak aby zobaczyć w lustrze tzw. lustrzane odbicie jakiegoś tekstu musimy go najpierw sami odwrócić przodem do lustra (czyli tyłem do nas). Gdy ten sam napis umieścimy na przezroczystej folii, zobaczymy, że wygląda on tak samo bez lustra i w lustrze. Cyfra naklejona na lustro wygląda w nim normalnie, bo nie została odwrócona do lustra. Lustrem naprawdę odwracającym obraz jest lustro złożone z dwóch wzajemnie prostopadłych luster.